Фондација Темпус доделила је по први пут Европску језичку ознаку за најиновативније и најкреативније пројекте из области наставе и учења језика. На церемонији одржаној у Информативном центру на Теразијама 39 у Београду, додељено је 11 ознака, као и 19 похвалница.
Европска језичка ознака је признање чији је циљ да истакне и награди иновативне и креативне иницијативе у области наставе и учења језика. Она служи и као подстицај за представљање и ширење резултата ових иницијатива и за промовисање унапређења језичких вештина у широј јавности. Добитници ове ознаке добијају сертификат који потписују европски комесар за образовање, културу, омладину и спорт и министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Европска језичка ознака у Европи постоји од 1999. године, а од 2014. је део највећег европског образовног програма – Еразмус+. Од ове године, за Европску језичку ознаку су могли да конкуришу и установе и појединци из Србије, а пројекти који су били у конкуренцији за ознаку морали су да обухватају један од језика који се учи у школама: енглески, немачки, француски, руски, шпански или италијански.
Додела Европске језичке ознаке била је део великог броја активности поводом обележавања Европског дана језика, 26. септембра.
Фондација Темпус је спровела конкурс у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, Заводом за унапређивање образовања и васпитања, Француским институтом, Гете институтом, Италијанским институтом за културу, Институтом Сервантес и British Council-ом.
У наредном периоду примери који су добили Европску језичку ознаку или похвалницу биће објављени у склопу базе примера добре праксе, о чему ће сви учесници конкурса бити накнадно обавештени.
Европску језичку ознаку су добили следећи пројекти:
Quiero conocerte – Анела Милин и Весна Бјелић, ОШ Жарко Зрењанин, Зрењанин
Skype with Serbia! – Биљана Вишњић, ОШ Франце Прешерн, Београд
Discovering Science – Ивана Пушица, ОШ Светислав Голубовић Митраљета, Батајница
Dare to Be Different – Јасмина Милићевић, ОШ Олга Милошевић, Смедеревска Паланка
Language Lab – Маја Хаџић, ОШ Васа Чарапић, Бели поток, Београд
Multilingual approach in teaching foreign language – Марија Станојевић Веселиновић, Пингпонг – Удружење за немачки језик и књижевност, Јагодина
Riscoprire le proprie radici storiche per capire meglio il presente – Марина Станојловић Мирчић, ОШ Љуба Нешић, Зајечар
Међународни летњи језички камп градова побратима – Милена Алексић, Гимназија Лаза Костић, Нови Сад
In the Footsteps of Leonardo da Vinci – Наталиа Рекић Муци, ОШ Хуњади Јанош, Чантавир
Le français en chantant – Сенка Стојанов, ОШ Соња Маринковић, Нови Сад
Мулти/мост – Татјана Крстић, ОШ 23. октобар, Сремски Карловци
Фотографије са доделе можете погледати на нашем Фејсбук налогу.