Опште информације и врсте пројеката
Република Србија од 2019. године има статус програмске земље у оквиру програма Еразмус+, што корисницима из Србије омогућава пуноправно учешће у свим деловима програма и врстама пројеката. Могућности за актере из Србије дефинисане су Општим позивом за подношење пријава Еразмус+ пројеката за 2020. годину и Еразмус+ програмским водичем за 2020. годину.
Осим Србије, у Еразмус+ програмске земље спадају све земље Европске уније, Северна Македонија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Турска.
Поједини делови програма отворени су за учеснике из тзв. партнерских земаља, што су првенствено земље које се налазе у суседству Европске уније, али и све остале земље света.
Припремне мере за пуноправно учешће Републике Србије у програму Еразмус+ започете су 2016. године и оквиру њих су спроведена два Национална позива за подношење предлога Еразмус+ пројеката (за 2017. и 2018. годину). Предлози ових пројеката су се подносили Фондацији Темпус. У оквиру Националног позива за подношење пријава за Еразмус+ пројекте за 2018. годину, актери из Србије имали су могућност ограниченог учешћа у пројектима КА1 Мобилности за опште и стручно образовање, као и у КА2 Стратешким партнерствима у области општег и стручног образовања.
Програм Еразмус+ омогућава организацијама активним у области образовања да добију подршку у спровођењу пројеката који промовишу различите врсте мобилности. Неки од главних циљева ових пројеката су подршка професионалном развоју запослених у области образовања, побољшање знања страних језика учесника, подизање свести и разумевања других култура и земаља, повећање капацитета установа и организација активних у области образовања, као и јачање везе између формалног и неформалног образовања, стручног оспособљавања, запошљавања и предузетништва.
У конкурсном року за 2020. годину, који је објављен у новембру 2019. године, средње стручне школе и организације из области стручног образовања и обука могу да учествују у пројектима мобилности који су део Кључне активности 1 (КА1) програма Еразмус+.
Детаљне информације о КА1 пројектима мобилности за можете прочитати ОВДЕ.
Циљ Стратешких партнерстава је да подрже развој, размену и примену иновативних пракси и спровођење заједничких иницијатива које промовишу сарадњу, узајамно учење и размену искустава на европском нивоу.
У конкурсном року за 2020. годину, који је објављен у новембру 2019. године, школе, средње стручне школе и организације из области стручног образовања и обука могу да учествују у пројектима Стратешких партнерстава, који су део Кључне активности 2 (КА2) програма Еразмус+.
Више о могућностима учешћа средњих стручних школа и организација из области стручног образовања и обука у овом делу програма Еразмус+ можете погледати овде.
Средње стручне школе и организације активне у области стручног образовања и обука могу да учествују као партнери у другим типовима пројеката Стратешких партнерстава који укључују и друге организације (не само школе) и то као партнери. Ове пријаве подносе организације из програмских земаља, а организације из наше државе имају улогу партнера.
Пројекти за које се конкурише код Извршне агенције Европске комисије
Средње стручне школе и организације активне у области стручног образовања и обука и даље могу да учествују у пројектима централизованих акција (за које се пријаве подносе Извршној агенцији), а које су биле доступне у претходним конкурсним роковима. Услови учешћа су исти као и у претходном периоду.
КА2 – Савези секторских вештина
Савези секторских вештина подржавају развој курсева и обука за стручно и професионално образовање, које образовне установе стварају у сарадњи са послодавцима, у складу са потребама тржишта рада.
Постоје три врсте ових транснационалних пројеката:
ЛОТ1 – Савези секторских вештина за дефинисање потреба за вештинама усмерени су на то да обезбеде јасне и детаљне анализе о томе шта су потребе и где постоје разлике између понуде и потражње;
ЛОТ2 – Савези секторских вештина чији је циљ осмишљавање и примена ВЕТ програма и тренинга за једну или више професија у сектору, као и методологија предавања;
ЛОТ3 – Савези секторских вештина за нове стратешке приступе секторима у којима постоји велики недостатак адекватних вештина.
Детаљне информације о КА2 пројектима Савези секторских вештина можете прочитати ОВДЕ.
Напомена: Резултати конкурса за Еразмус+ пројекте очекују се током јула 2020. године.