Na ovoj stranici, zainteresovani pojedinci aktivni u oblasti neformalnog obrazovanja mladih se mogu informisati o TCA (Training and Cooperation Activities) događajima na koje je Fondacija Tempus u mogućnosti da pošalje učesnike iz Srbije u tekućoj godini.
Za učešće na svim događajima sa spiska, izabranim kandidatima Fondacija Tempus refundira 95% troškova putovanja nakon povratka sa događaja, dok organizatori pokrivaju smeštaj i hranu za učesnike.
Uz opis svakog događaja nalazi se link ka objavi sa više informacija. Prijavljivanje se vrši putem istog linka, a prethodno je neophodno kreirati nalog na SALTO platformi.
Ova stranice se redovno ažurira informacijama o novim pozivima, a kako bi bili obavešteni kada se novi događaj nađe na spisku, zainteresovanima preporučujemo da se prijave na našu mejling listu.
Dodatne informacije se mogu dobiti putem mejla tcas@tempus.ac.rs
Otvoreni pozivi:
Tuning In: to learning in youth work
Od 15. do 19. oktobra u Oslu (Norveška)
Ova TSA obuka namenjena je omladinskim radnicima koji redovno i neposredno rade sa mladima kao fasilitatori i podrška neformalnom i informalnom učenju. Kroz razmenu iskustava, metoda i alata za učenje, kao i istraživanje Youthpass mogućnosti, od učesnika se očekuje aktivno učešće na ovom interaktivnom međunarodnom seminaru.
Ciljna grupa: omladinski radnici, treneri, lideri i projektni menadžeri, volonteri-mentori.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 1. 9. 2024.
Make the Move for Green Inclusion III
Od 22. do 27. oktobra 2024. u Novom Sadu (Srbija)
Cilj ovog međunarodnog kontakt seminara je pronalaženje pouzdanih partnera za omladinske razmene sa akcentom na inkluziju i „zelene“ projekte. U cilju jačanja partnerstava i što boljeg kvaliteta projekata ova aktivnost okupiće, po prvi put, omladinske radnike sa jednom ili dve mlade osobe iz grupa s kojima rade.
Tokom seminara učesnici će dobiti potreban okvir rada, elemente podrške i kvalitetnu obuku koji će im pomoći da u bliskoj budućnosti organizuju omladinske aktivnosti usredsređene na prioritetne teme – životnu sredinu, održivi razvoj i inkluziju.
Ciljna grupa: Tim sastavljen od jednog omladinskog radnika / jedne omladinske radnice i jednog/jedne ili dvoje predstavnika mladih iz iste organizacije. Prioritet će imati učesnici iz organizacija ili grupa koje rade na socijalnoj inkluziji mladih i/ili „zelenim“ projektima. Omladinski radnici moraju da imaju najmanje 18 godina, a mladi u pratnji od 15 do 20 godina.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 11. 9. 2024.
Experiencing Local Youth Work in the Mediterranean: The Europe Goes Local (EGL) Study Visit
Od 22. do 25. oktobra 2024. u Dalmaciji (Hrvatska)
Ova studijska poseta u okviru projekta The Europe Goes Local namenjena je predstavnicima lokalnih samouprava koji će imati prilike da na primeru omladinskog rada u opštinama Split, Vrgorac i Šibenik, razmene primere dobre prakse, umreže se sa kolegama na međunarodnom nivou i saznaju više o primerima podrške mladima na lokalnom nivou.
Učesnici događaja saznaće više o participativnom budžetiranju za mlade, upravljanju omladinskim centrima, lokalnim programima za učešće mladih, sertifikaciji City for Youth, Erazmus+ projektima koji unapređuju učešće mladih, obrazovanju omladinskih radnika, lokalnim omladinskim inicijativama, savetima mladih i još mnogo toga.
Ciljna grupa: omladinski radnici, kreatori omladinskih politika.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 8. 9. 2024.
Introduction Training for Newcomers to Youth Exchanges – BiTriMulti
Od 11. do 15. novembra 2024. u Danskoj
Ova međunarodna obuka namenjena je omladinskim radnicima koji nemaju ili imaju vrlo malo iskustva u međunarodnim razmenama mladih. Tokom nekoliko dana, učesnici će ovladati znanjima i veštinama neophodnim za uspostavljanje i vođenje kvalitetnog projekta omladinske razmene i uspostaviće neophodne međunarodne kontakte s potencijalnim partnerima.
Za učesnike je planiran kratak uvod u program Erazmus+ za mlade, sa naglaskom na omladinske razmene. Saznaće kako da omladinu uključe u planiranje i vođenje takvih projekata i steći će individualno i grupno iskustvo učenja učešćem u radionicama i simuliranom procesu uspostavljanja jednog takvog projekta. Posebna pažnja biće na praksi neformalnog učenja, principima i standardima kvaliteta programa za mlade, koristeći Youthpass.
Ciljna grupa: omladinski radnici, lideri i projektni menadžeri.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 11. 9. 2024.
Training course for Accredited organisations Cherry on the cake – youth exchange in a context of long term work with groups of young people
Od 4. do 8. novembra na Bledu (Slovenija)
Ovaj trodnevni trening pruža priliku za istraživanje različitih aspekata kvaliteta omladinskih razmena. Trening je usmeren na povezivanje razmena sa lokalnim omladinskim radom, aktivno uključivanje mladih u proces organizacije razmena, kao i razumevanje vrednosti i izazova međunarodnog omladinskog rada. Pored toga, pružiće uvid u način uključivanja digitalnih alata u omladinske razmene.
Ciljna grupa: omladinski radnici i lideri koji rade u akreditovanim organizacijama koje imaju iskustvo u sprovođenju Erazmus+ omladinskih razmena. Potrebno je da učesnici redovno rade sa mladima i sprovode omladinske aktivnosti, kao i da su zainteresovani za unapređenje omladinskih razmena i razvoj kvalitetnih partnerstava.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 16. 9. 2024.
Study Visit in Türkiye: Refugee Youth Work
Od 14. do 18. oktobra u Ankari (Turska)
Ova studijska poseta omogućiće učesnicima da posete omladinske organizacije u Turskoj i upoznaju se sa inovativnim praksama podrške mladima izbegličkog i migrantskog porekla. Cilj posete je razmena iskustava, učenje iz različitih praksi i razvoj novih strategija za unapređenje rada sa mladima iz ovih grupa.
Ciljna grupa: omladinski radnici i lideri koji aktivno rade sa mladima izbeglicama i migrantima, zainteresovani su za međunarodnu saradnju i žele da unaprede svoje razumevanje i prakse podrške mladima iz ovih grupa.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 16. 9. 2024.
Peer-to-Peer Mental Health Support
Od 10. do 14. novembra u Bugarskoj
Ova obuka ima za cilj razumevanje koncepta mentalnog zdravlja i njegovog značaja u svakodnevnom životu, podizanje svesti o mentalnom zdravlju kao pozitivnom resursu, razvoj veština mentalnog zdravlja kod mladih i omladinskih radnika, te razumevanje vršnjačkih (peer-to-peer) metoda u promociji mentalnog zdravlja putem aktivnih metoda učenja.
Ciljna grupa: timovi sastavljeni od jednog ili dva omladinska radnika i jedne ili dve mlade osobe starosti između 17 i 22 godine iz iste organizacije, koja sprovodi redovne omladinske aktivnosti na lokalnom nivou.
Više informacija i registracioni formular nalaze se na ovom linku.
Rok za prijavu: 01. 10. 2024.
Za sve gorenavedene TSA događaje, Fondacija Tempus je u mogućnosti da podrži učešće izabranih učesnika iz Srbije i refundira im 95% troškova putovanja po povratku sa događaja, dok organizatori obezbeđuju smeštaj i hranu za učesnike tokom trajanja događaja.
Broj učesnika TSA događaja je ograničen, a svi prijavljeni dobiće povratnu informaciju o statusu svoje prijave. Prilikom izbora učesnika Fondacija Tempus može da organizuje intervju i proveru znanja jezika.
Dodatne informacije mogu da se dobiju slanjem imejla na adresu: tcas@tempus.ac.rs.